Dni otwarte w gabinecie
Dietetyka i Żywienie
Według danych statystycznych z każdym rokiem polskie społeczeństwo staje się coraz starsze. Średnia wieku jest coraz wyższa, a jest to wynikiem większego dbania o zdrowie. Zdrowa dieta to podstawa do dłuższej egzystencji. Dieta dla osoby starszej powinna zaspakajać jej specyficzne potrzeby. Zła dieta ma wpływ na samopoczucie i zdrowie seniora. Nieodpowiednia dieta może pogłębiać dolegliwości, których można łatwo uniknąć.
Wskazówki od dietetyka dla Seniora
- Jedz małe posiłki
W przypadku osób starszych zaleca się spożywanie rożnorodnych, małych posiłków. Najlepiej przyjmować 4-5 lub nawet 6-7 posiłków w ciągu dnia. Przyjmowanie małych posiłków jest lepsze dla zdrowia seniora, ponieważ organizm łatwiej strawi i przyswoi małe porcje jedzenia, a to pozwoli na utrzymanie stałego poziomu energii i zmniejszy dolegliwości pokarmowe. Bezwzględnie należy unikać przejadania się i spożywania dużej ilości i ciężkostrawnych potraw.
- Zadbaj o witaminy i kwasy tłuszczowe
Dieta seniora seniora powinna być bogata w warzywa i owoce. Osoby starsze powinny jeść je na surowo lub gotowane na parze. Warzywa i owoce są źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witamin, opóźniają procesy starzenia, zmniejszają ryzyko nowotworów i miażdżycy.
Głównym źródłem tłuszczu w diecie seniora powinny być:
- ryby morskie (np. łosoś, sardynki, śledź, tuńczyk),
- chude mięsa (drób, indyk, cielęcina, wołowina),
- tłuszcze roślinne (oleje: rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek),
- orzechy (włoskie, migdały, brazylijskie, arachidowe, nerkowca)
- Pamiętaj, pij minimum 2 litry płynów!
Starsze osoby są w szczególności narażone na odwodnienie, a spowodowane to jest zmniejszeniem odczuwania pragnienia. W zaleceniach zbilansowanej diety dla seniora, należy pamiętać o równoczesnym spożywaniu soków, kawy i herbaty, jednakże nie mogą one zastąpić wody, której osoby starsze często unikają. Według badań, kawa i herbata mogą zapobiegać demencji. Seniorów powinno zachęcać się do przyjmowania płynów, nawet wtedy, gdy nie odczuwają pragnienia.
Odpowiednio wysoka podaż wody i innych płynów nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale także usprawnia procesy trawienia (zmniejsza częstotliwość zaparć) i korzystnie oddziałuje na funkcje życiowe organizmu. Wyjątkiem od tej
reguły jest spożywanie alkoholu, który zamiast nawodnić, działa moczopędnie.
- Wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną
Regularne podejmowanie wysiłku fizycznego wpływa na obniżenie ryzyka wielu chorób, takich jak: nowotwory, cukrzyca, depresja i osteoporoza. Aktywność fizyczna poprawia również mobilność osoby starszej, jak i zmniejsza ry
zyko chorób z tym związanych. Poza tym niweluje odczuwanie przewlekłego bólu, zaburzeń nastroju i bezsenności.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca się wykonywanie przynajmniej 150 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o umiarkowanej intensywności lub przynajmniej 75
minut tygodniowo wysiłku tlenowego o wysokiej intensywności, lub zamiennie połączenie aktywności o umiarkowanej i wysokiej intensywności.
Regularna aktywność fizyczna jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania związanemu ze starzeniem się organizmu obniżaniu się masy mięśniowej i ich funkcji (sarkopenii).
Zbilansowana dieta seniora
Zbilansowana dieta jest podstawowym elementem dobrego życia seniora, jednakże nie można zapomnieć też o czynnikach zewnętrznych, takich jak styl życia. Codzienne wybory, w szczególności te związane z żywieniem i aktywnością fizyczną, mają istotny wpływ na tempo i przebieg procesu starzenia.
Dieta osoby starszej powinna zostać dobrana specjalnie dla niej. Powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki mineralne, a w szczególności powinna być smaczna. Należy pamiętać, że dieta powinna być dobra do lekarstw, ponieważ niektóre produkty mogą wchodzić w reakcje z lekarstwami. Umów się na wizytę i skorzystaj z naszej oferty na zdrowe i smaczne diety dla seniorów.