Dni otwarte w gabinecie
Dietetyka i Żywienie

Według danych statystycznych z każdym rokiem polskie społeczeństwo staje się coraz starsze. Średnia wieku jest coraz wyższa, a jest to wynikiem większego dbania o zdrowie. Zdrowa dieta to podstawa do dłuższej egzystencji. Dieta dla osoby starszej powinna zaspakajać jej specyficzne potrzeby. Zła dieta ma wpływ na samopoczucie i zdrowie seniora. Nieodpowiednia dieta może pogłębiać dolegliwości, których można łatwo uniknąć.

Wskazówki od dietetyka dla Seniora

  • Jedz małe posiłki

W przypadku osób starszych zaleca się spożywanie rożnorodnych, małych posiłków. Najlepiej przyjmować 4-5 lub nawet 6-7 posiłków w ciągu dnia. Przyjmowanie małych posiłków jest lepsze dla zdrowia seniora, ponieważ organizm łatwiej strawi i przyswoi małe porcje jedzenia, a to pozwoli na utrzymanie stałego poziomu energii i zmniejszy dolegliwości pokarmowe. Bezwzględnie należy unikać przejadania się i spożywania dużej ilości i ciężkostrawnych potraw.

  • Zadbaj o witaminy i kwasy tłuszczowe

Dieta seniora seniora powinna być bogata w warzywa i owoce. Osoby starsze powinny jeść je na surowo lub gotowane na parze. Warzywa i owoce są źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witamin, opóźniają procesy starzenia, zmniejszają ryzyko nowotworów i miażdżycy.

Głównym źródłem tłuszczu w diecie seniora powinny być:

  • ryby morskie (np. łosoś, sardynki, śledź, tuńczyk),
  • chude mięsa (drób, indyk, cielęcina, wołowina),
  • tłuszcze roślinne (oleje: rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek),
  • orzechy (włoskie, migdały, brazylijskie, arachidowe, nerkowca)
  • Pamiętaj, pij minimum 2 litry płynów!

Starsze osoby są w szczególności narażone na odwodnienie, a spowodowane to jest zmniejszeniem odczuwania pragnienia. W zaleceniach zbilansowanej diety dla seniora, należy pamiętać o równoczesnym spożywaniu soków, kawy i herbaty, jednakże nie mogą one zastąpić wody, której osoby starsze często unikają. Według badań, kawa i herbata mogą zapobiegać demencji. Seniorów powinno zachęcać się do przyjmowania płynów, nawet wtedy, gdy nie odczuwają pragnienia.

Odpowiednio wysoka podaż wody i innych płynów nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale także usprawnia procesy trawienia (zmniejsza częstotliwość zaparć) i korzystnie oddziałuje na funkcje życiowe organizmu. Wyjątkiem od tej

reguły jest spożywanie alkoholu, który zamiast nawodnić, działa moczopędnie.

  • Wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną

Regularne podejmowanie wysiłku fizycznego wpływa na obniżenie ryzyka wielu chorób, takich jak: nowotwory, cukrzyca, depresja i osteoporoza. Aktywność fizyczna poprawia również mobilność osoby starszej, jak i zmniejsza ry

zyko chorób z tym związanych. Poza tym niweluje odczuwanie przewlekłego bólu, zaburzeń nastroju i bezsenności.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca się wykonywanie przynajmniej 150 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o umiarkowanej intensywności lub przynajmniej 75 

minut tygodniowo wysiłku tlenowego o wysokiej intensywności, lub zamiennie połączenie aktywności o umiarkowanej i wysokiej intensywności.
Regularna aktywność fizyczna jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania związanemu ze starzeniem się organizmu obniżaniu się masy mięśniowej i ich funkcji (sarkopenii).

Zbilansowana dieta seniora

Zbilansowana dieta jest podstawowym elementem dobrego życia seniora, jednakże nie można zapomnieć też o czynnikach zewnętrznych, takich jak styl życia. Codzienne wybory, w szczególności te związane z żywieniem i aktywnością fizyczną, mają istotny wpływ na tempo i przebieg procesu starzenia.

Dieta osoby starszej powinna zostać dobrana specjalnie dla niej. Powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki mineralne, a w szczególności powinna być smaczna. Należy pamiętać, że dieta powinna być dobra do lekarstw, ponieważ niektóre produkty mogą wchodzić w reakcje z lekarstwami. Umów się na wizytę i skorzystaj z naszej oferty na zdrowe i smaczne diety dla seniorów.