Pijmy dużo wody

Dieta latem – pamiętaj o picu wody!


Lato, wakacje, słońce, gorąc? No właśnie, upały już dają nam się we znaki, a to dopiero ich początek. O tej porze roku musimy szczególnie zadbać nie tylko o piękną opaleniznę i nieskazitelną sylwetkę na plaży, ale przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie i odżywienie naszego organizmu. Temperatury sięgają 30 stopni, a nawet i więcej! Szukamy wszelkich sposobów, aby uchronić się przed piekącym słońcem, a każde zacienione miejsce jest dla nas jak zbawienie. Ale czy to na pewno wystarczy?

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie!


Nieodłączne atrybuty lata to oczywiście kapelusze, okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem, no i przede wszystkim woda. Woda to podstawa, bez niej nie powinniśmy nawet ruszyć się z domu. W takie upały tracimy więcej wody niż na co dzień, a co za tym idzie potrzeby naszego organizmu na ten jedyny słuszny napój znacząco wzrastają. Zadbajmy o nasze zdrowie, bo nikt inny tego za nas nie zrobi. Pamiętajmy, że nie wszystko co jest płynem właściwie nawadnia i gasi pragnienie!

Unikajmy słodkich, gazowanych i sztucznych napojów. Nie dość że są bardzo kaloryczne, to ze względu na swój skład obfitujący w cukry nie mają nic wspólnego z gaszeniem pragnienia, wprost przeciwnie – potęgują je! Woda niegazowana – tego nasz organizm pragnie i potrzebuje! W takie upalne dni zawsze powinniśmy mieć przy sobie butelkę wody – należy wypijać minimum 2-3 litry dziennie. Odpowiednie nawodnienie to połowa sukcesu.

Co jeść w upały?


A co z jedzeniem ? Często słyszymy i sami powtarzamy co roku te same zdanie „w taki upał nawet nie chcę mi się jeść” ale czy to dobre wyjście ? Czy nasz organizm na pewno chce tego samego? Upał odbiera nam apetyt! Za to wieczorem, kiedy robi się chłodniej i nasz organizm budzi się do życia zaczyna domagać się zwrotu energii, którą musiał wykrzesać z siebie podczas gdy my nie dostarczyliśmy mu jedzenia w ciągu całego dnia. Zapewne znacie tą historię… Wiecie jak to się często kończy? Późnym wieczorem siadamy do suto zastawionego stołu, pochłaniamy wszystko co mamy w zasięgu wzroku i… idziemy spać. Zabójstwo dla naszej figury, o którą tak długo walczyliśmy!

Jak powinna wyglądać nasza dieta w takie upalne dni? Służymy Wam pomocą – Gabinet Dietetyka i Żywienie.