Smak lata zamknięty w słoiku

Dobry dietetyk poleca zdrowe przetwory

Lato trwa i póki co rozpieszcza nas swoimi dobrodziejstwami, nie tylko słońcem, ale oferuje nam również szeroką gamą świeżych, sezonowych owoców i warzyw. Wszyscy kochamy nasze rodzime truskawki, maliny czy chociażby bób i fasolkę szparagową. Niestety, o niektórych z nich w jesienne i zimowe szare dni możemy tylko pomarzyć.

A zatem biegiem na bazarek po świeże owoce i warzywa, a po drodze wpadnijcie i do nas. Nie tylko służymy dobrą radą odnośnie zimowych lekkich przetworów, ale przede wszystkim oferujemy ułożenie indywidualnego planu żywieniowego, który zadba nie tylko o Państwa sylwetkę w jesienne i zimowe dni, ale przede wszystkim ochroni organizm przed czyhającymi na każdym kroku wirusami i bakteriami. Zadbaj o swoją figurę i zdrowie – już teraz przygotuj i wzmocnij swój układ odpornościowy na ten nadchodzący jesienno-zimowy czas.

Fasolka szparagowa 

Składniki:

fasolka szparagowa – 6 kg,
cukier – 1 łyżeczka na słoik,
sól – 1 łyżeczka na słoik,
woda do zalewy


Przepis:

Słoiki wyparzyć, osuszyć. Fasolkę wypłukać, odciąć końce, zalać zimną wodą i zagotować. Od momentu wrzenia gotować przez 5 minut – fasolka powinna pozostać elastyczna, ale jeszcze twarda. Ostudzić, ciasno ułożyć w słoikach. Do każdego słoika dodawać po 1 łyżeczce cukru i soli, zalać zimną wodą i zakręcić. Dno dużego garnka do gotowania przetworów wyłożyć ściereczką, wstawić słoiki, zalać wodą do 2/3 wysokości słoika. Gotować 1 godzinę od momentu wrzenia. Po tym czasie słoiki od razu wyciągnąć, odstawić na 24 godziny. Następnego dnia (po upływie 24h), czynności powtórzyć (drugie gotowanie można skrócić do 40 minut). Po ponownym zagotowaniu słoiki z fasolką wyciągnąć, przestudzić, przechowywać w ciemnym miejscu.

Cukinia marynowana w słupkach

Składniki:

1 duża cukinia
przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie, gorczyca, pieprz czarny ziarnisty, kwiat kopru, czosnek, goździki)
zalewa: ocet – 500 ml, woda – 5 litrów, cukier – 150g, sól – 20g

Przepis:

Cukinię wyczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w słupki. W dużym garnku ugotować wodę z solą i wrzucić słupki z cukinii na 1 minutę do wrzątku, (uważać żeby za bardzo nie zmiękły) Słupki ułożyć w słoikach i dodać przyprawy. Przygotować zalewę: do dużego garnka wlać wodę, ocet, wsypać cukier i sól i gotować ciągle mieszając łyżką. Jak cukier się rozpuści zdjąć zalewę z ognia i zalać nią słoiki. Słoiki zakręcić i pasteryzować w garnku, zalane wodą do 2/3 wysokości przez 20 minut.

Kalafior w kurkumie

Składniki:

kalafiory
przyprawy (pieprz czarny w ziarenkach, gorczyca, kurkuma)
zaleca: ocet – 250 ml, woda – 1 litr, cukier – 200g, sól – 2 łyżki, kurkuma – 3 łyżki

Przepis:

Kalafior podzielić na różyczki i dokładnie umyć. Przygotować zalewę: do dużego garnka wlać wodę, ocet, wsypać cukier, sól oraz kurkumę i dowolne przyprawy. Gotować ciągle mieszając łyżką i doprowadzić do wrzenia. Następnie wrzucić różyczki kalafiora i gotować aż do następnego zagotowania się zalewy. Gorące kalafiory włożyć do słoików, wypełnić je zalewą, dodać ziarenka pieprzu i gorczycy. Zakręcić i odwrócić je do góry dnem. Przykryć kocem i zostawić na dobę. (nie trzeba dodatkowo pasteryzować)

Leczo z cukinią (do słoików – na zimę)

Składniki:

papryka czerwona – 2 kg
cukinia – 2 kg
pomidory – 1,5 kg
olej – ¼ szklanki

Przepis:

Pomidory oczyścić, umyć i pokroić na małe kawałki, wrzucić do garnka i chwile gotować, następnie zdjąć z ognia. Cukinie obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach (bądź pokroić w drobną kostkę). Paprykę umyć, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w dość dużą kostkę, następnie poddusić krótko na oleju w dużym garnku (papryka ma być jeszcze twarda). Dodać przygotowaną cukinie, wymieszać i dalej dusimy. Wlać przetarte przez sitko pomidory i gotować całość 2-3 minuty. Następnie przełożyć leczo do słoików i pasteryzować gotując słoiki 10-15 minut (słoiki należy zalać wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury ich zawartości)

* uwaga leczo nie jest doprawione (w ten sposób zachowuje dłużej swoje walory smakowe i kolorystyczne), należy je doprawić przed podaniem

Gruszki w słodkiej zalewie z cynamonem

Składniki:

gruszki – 2 kg
przyprawy (goździki, laski cynamony lub cynamon w proszku)
zalewa: woda – 500 ml, cukier – 500g

Przepis:

Do tego przepisu potrzeba twardych gruszek. Obrać je ze skórki i pokroić w ósemki lub ćwiartki. Włożyć do słoików. Jako przyprawy można dodać goździki, laskę cynamonu (mielony cynamon). Przygotować zalewę: do dużego garnka wlać wodę i wsypać cukier, gotować, ciągle mieszając łyżką. Jak cukier się rozpuści zdjąć zalewę z ognia i zalać nią słoiki. Słoiki zakręcić i pasteryzować w garnku, zalane wodą do 2/3 wysokości przez 15 minut.

Powidła śliwkowe

Składniki:

4 kg śliwek węgierek (po odpestkowaniu)
400 g cukru (+/-)
4 małe szczypty soli (opcjonalnie)
ok. ¼ szklanki wody

Przepis:

Śliwki umyć, przepołowić i usunąć pestki. Do garnka (z grubym dnem) wlać trochę wody, tak aby przykryła dno (ok. ¼ szklanki). Wsypać odpestkowane śliwki i ogrzewać bez pokrywki na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając drewnianą łopatką (na małym ogniu ok. 2,5 godziny) Zdjąć z gazu i pozostawić do całkowitego ostudzenia (nie przykrywać, aby mogła odparować woda).Ponownie gotować na małym ogniu, (tym razem częściej mieszając), aby zagęszczone powidła nie przywarły do dna. (gotować ok. 1 godzinie aż powidła będą wystarczająco gęste) Pod koniec dodać cukier (cukier najlepiej dodawać porcjami i próbować, czy są już wystarczająco słodkie) ewentualnie odrobinę soli dla wzmocnienia smaku i trzymać na ogniu jeszcze ok. 10 minut, stale mieszając. Gorące powidła przełożyć do wyparzonych słoików, zamknąć i odwrócić do góry dnem. Po 5 minutach odwrócić i po całkowitym wystudzeniu przenieść w chłodne miejsce.

*Jeżeli powidła po podanym czasie ogrzewania wyjdą za mało gęste, należy je odstawić do przestudzenia i ponownie ogrzewać do chwili wyraźnego zagęszczenia

Kompot z czarnych winogron

Składniki:

dowolna ilość winogron
cukier
woda przegotowana (przestudzona)

Przepis:

Kiście winogron przepłukać, obrać owoce i ponownie je umyć. Odstawić do osiąknięcia z wody. Napełnić nimi słoiki 1 litrowe i delikatnie ugnieść. Owoce powinny zająć nieco ponad 3/4 objętości słoika. Do każdego słoika wsypać po 1-2 łyżeczki cukru (w zależności od upodobań) i zalać przegotowaną i przestudzoną wodą. Słoiki zamknąć i pasteryzować około 30 minut

Dżem i sok z malin

Składniki:

maliny – 1 kg 
szczypta kurkumy
cukier – 200g
szczypta imbiru
szczypta soli

Przepis:

Maliny z pozostałymi składnikami gotować na małym ogniu. Po zagotowaniu gotować jeszcze około 10 minut. Wyłączyć i odstawić na 1-2 godziny do wystygnięcia. Zlać sok do słoików i pasteryzować. Do dżemu malinowego dodać: szczyptę kurkumy, cukier – 100g, (opcjonalnie odrobinę bazylii) Gotować na małym ogniu do zagotowania + 10 minut, następnie ostudzić. Czynność powtórzyć 5-6 razy, aż dżem nabierze odpowiedniej gęstości. Przełożyć do słoików i pasteryzować.