Dietetyk podpowiada jak wprowadzić do zdrowej diety dynię

Dietetyk podpowiada jak wprowadzić do zdrowej diety dynię

Dynia to warzywo bogate w witaminy takie jak: witamina C, D, B1, B2, PP, kwas foliowy, ale przede wszystkim znajdziemy w niej bardzo dużą dawkę beta-karotenu. To właśnie ten dobroczynny związek jakim jest beta – karoten ma silne działanie antyoksydacyjne. Oznacza to w praktyce przeciwdziałanie m.in. pojawieniu się nowotworów i chorób układu krążenia. To jednak nie wszystko co ma nam do zaoferowania Pani Dynia. Nie da się nie wspomnieć o dużej zawartości błonnika, w który została hojnie wyposażona a także: potasu, wapnia, selenu oraz cynku. Dzięki tak bogatej ,,osobowości” jest bardzo pomocna w odchudzaniu i leczeniu nadciśnienia. Jedzenie tego warzywa wzmacnia układ odpornościowy, pobudza trawienie, obniża poziom cholesterolu we krwi. Działa uspokajająco i pomaga w dolegliwościach nerek.

Sezon na dynie w pełni czemu więc jej nie wykorzystać ?

Oto kilka przepisów wartych wypróbowania.

Ciasto dyniowe z kremem z daktyli*


Składniki:
Mąka pszenna razowa * – 1 szklanka, mąka pszenna* – ¾ szklanki, brązowy cukier – ¾ szklanki, soda oczyszczona – 1 łyżeczka, proszek do pieczenia – ¼ łyżeczki, cynamon – ½ łyżeczki, imbir – ¼ łyżeczki, gałka muszkatołowa – ¼ łyżeczki, szczypta soli, puree z dyni – 1 szklanka, olej – ½ szklanki, mleko (może być roślinne) – 1/3 szklanki/ Krem: daktyle – ½ szklanki, mleko (może być roślinne) – 3-4 łyżki, kakao – 3 łyżki, szczypta soli

Przepis:
Piekarnik rozgrzać do 220*C. dynie przekroić na pół i położyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec przez 50-60 minut – do czasu aż będzie mocno spieczona i bardzo miękka. Upieczoną dynie oczyścić z pestek, obrać i zmiksować blenderem na puree. W dużej misce wymieszać wszystkie suche składniki, a w małej wszystkie mokre. Piekarnik rozgrzać do 175*C. mokre składniki wrzucić do suchych i dokładnie wymieszać. Przełożyć ciasto do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i piec prze 45 – 60 minut (sprawdzić patyczkiem) W miedzy czasie daktyle zalać wodą i odstawić na 15-30 minut, a potem odcedzić, dodać pozostałe składniki kremu i zmiksować blenderem na gładką masę. Upieczone ciasto po ostudzeniu posmarować kremem.

*Dieta bezglutenowa – można w tym przepisie wykorzystać mąkę z amarantusa lub jaglaną, ewentualnie można zmieszać mąkę z amarantusa i mąkę z ciecierzycy. Można również użyć gotowych bezglutenowych mieszanek do wypieków.

Zupa krem z dyni

Składniki: dynia – ok. 1,5 kg , mała cebula lub szalotka – 1 szt., korzeń imbiru – ok. 2 cm, czosnek – 1 ząbek, mielony kumin – ½ łyżeczki (opcjonalnie), masło – 1 łyżka, śmietana 18% (lub mleczko kokosowe) – 1/3 szklanki, olej, sól, pieprz, rosół

Przepis:
Dynię przekroić na pół, usunąć pestki i pokroić na czwórki lub ósemki. Kawałki ułożyć na blasze do pieczenia wyłożonej papierem, skropić olejem, oprószyć solą i pieprzem, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C, piec około 30-40 minut. Wyjąć z pieca i ostudzić. W tym czasie na maśle zeszklić drobno posiekaną szalotkę, posiekany czosnek i pokrojony w cieniutkie igiełki imbir. Przestudzoną dynię obierać ze skóry, do miąższu dodać zeszkloną szalotkę z czosnkiem i imbirem, kumin, doprawić solą i pieprzem i wszystko razem zmiksować na gładką masę. Jeśli dynia jest bardzo mączna, można dolać trochę rosołu. Po zmiksowaniu puree dyniowe przełożyć do garnka, podgrzać, wlać szklankę bulionu, wymieszać (konsystencję – dolać tyle rosołu, aby otrzymać zupę-krem). Doprawić i dodać śmietanę. Podawać z grzankami z pieczywa razowego.

Makaron z dynią


Składniki:
makaron – 400g, dynia piżmowa – ½ szt. (ok. 700g) pomidory – 2 duże, papryka czerwona – 1 szt., czosnek – 4 ząbki, papryczka chili (opcjonalnie) – 5 cm (wypestkowana), oliwa – 2 łyżki, tymianek, oregano, sól, pieprz

Przepis:
piekarnik rozgrzać do 200*C, na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć dynie, pomidory, przekrojoną na pół i wypestkowaną paprykę i czosnek w łupinach. Warzywa posmarować oliwą i piec przez 25-30 minut. . makaron ugotować, odcedzić i dokładnie przelać zimną wodą. Po upieczeniu dynie oczyścić z pestek i oddzielić miąższ od skóry, pomidorom delikatnie usunąć szypułki, a czosnek wycisnąć z łupin. Warzywa wrzucić do blendera (najlepiej kielichowego) dodać papryczkę chili (opcjonalnie) zioła, sól, pieprz, zmiksować na grudkowy sos. Sos przelać do garnka i zagotować, dodać makaron i całość dobrze wymieszać.

Placki dyniowe (bezglutenowe)


Składniki:
puree z dyni – 200g, jogurt naturalny – 2 łyżki, jajka – 2 szt., olej kokosowe lub masło – 2 łyżki, miód – 1 łyżka, mąka ryżowa (lub pszenna razowa) – 1 szklanka, mielone migdały – 1/3 szklanki, proszek do pieczenia – 2 łyżeczki

Przepis:
W misce wymieszać łyżką zmiksowaną na mus dynię z jogurtem naturalnym, jajkami oraz roztopionym tłuszczem i miodem. Do drugiej miski wsypać mąkę ryżową, mielone migdały i proszek do pieczenia, dokładnie wymieszać. Do miski z dynią wsypać suche składniki i wymieszać łyżką (krótko, wolno, tylko do połączenia się składników). Rozgrzać patelnię (np. naleśnikową lub inną z nieprzywierającą powłoką), nie dodawać tłuszczu.

Smażyć placki na umiarkowanym ogniu, przez około 1,5 – 2 minuty do zrumienienia się, przewrócić na drugą stronę i powtórzyć smażenie (ok. 1,5 minuty).

Dżem z dyni


Składniki:
dynia – 1 kg, cukier – 300-400g, brzoskwinia – 1 duża, sok z cytryny lub pomarańczy – 1 szklanka, cynamon – 1 łyżka

Przepis:
Z dyni wydrążyć pestki, pokroić miąższ ze skórką na kawałki, zawinąć w folię aluminiową i piec w piekarniku nagrzanym do 200 °C przez ok. 40 minut. Obraną ze skórki dynię zasypać cukrem na patelni i przesmażać, mieszając i rozdrabniając łyżką większość kawałków na gładką masę. Do dyni dodać obraną ze skórki, pokrojoną na plasterki brzoskwinię oraz, opcjonalnie, cynamon. Zalać sokiem pomarańczowym. Wymieszać, nadal przesmażając.

(W zależności od konsystencji dyni, ilością soku można regulować gęstość dżemu. Powinien być gęsty jak powidła śliwkowe.) Kiedy dżem uzyska pożądaną konsystencję, przełożyć go do gorących, dokładnie umytych, wyparzonych słoików i pasteryzować przez 10 minut w garnku z gotującą wodą lub w piekarniku. Docisnąć nakrętki, dokręcić, odstawić do góry dnem do całkowitego wystygnięcia.
Chcesz być na bieżąco z przepisami?